Taizeme

no 729 EUR

BANGKOKA, PATAIJA u.c.
14 naktis
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Ēģipte

no 279 EUR

HURGADA, ŠARMELŠEIHA
7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Tenerife

no 359 EUR

7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

AAE

no 565 EUR

DUBAIJA
9-12 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Slēpošana

no 395 EUR

AUSTRIJA, ITĀLIJA, FRANCIJA
7-14 naktis,
2-5* viesnīcas

SKATĪT

ASV

no 1559 EUR

DIENVIDRIETUMI u.c.
7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Turcija

no 175 EUR

ANTALIJA, BODRUMA
7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Grieķija

no 189 EUR

KRĒTA, RODA, KORFU u.c.
7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Spānija

no 379 EUR

BARSELONA, MALJORKA, ALMERIA
7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Itālija

no 285 EUR

RIMINI, SICĪLIJA, KAMPĀNIJA
7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Malta

no 281 EUR

Malta
7 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT

Šrilanka

no 929 EUR

ŠRILANKA
7-14 naktis,
3-5* viesnīcas

SKATĪT
Kipra

Cenas ceļojumiem uz Kipru

Vidusjūras trešā lielāka sala Kipra atrodas trīs kontinentu krustcelēs – šeit mijas ceļi, kas savieno Eiropu, Āfriku un Āziju. Kiprā var redzēt ne tikai trīs kontinentu floru un faunu, bet arī kultūras pēdas, ko atstājuši grieķi, feniķieši, turki, franči un angļi. Ikviens atbraucējs šeit var atrast nodarbes atbilstoši savām vēlmēm un vajadzībām. Tie, kurus saista vēsturiski pieminekļi, var iepazīties ar antīko mantojumu. Tos, kuri priekšroku dod izklaidei, aizraus nakts dzīve bāros un klubos. Savukārt aktīva dzīvesveida piekritējiem ir iespēja doties kalnu pārgājienos un baudīt ūdens izpriecas.
Salas iedzīvotāji lepojas ar to, ka Kipra ir vienīga vieta pasaulē, kur var slēpot no rīta un sauļoties pie jūras pēcpusdienā. Līdz pat marta beigām Trodosa kalnos ir sniegs. Šajos kalnos atrodas daži veci seni ciemi ar šaurām ieliņām, kas ved uz nekurieni. Pie ciemu kafejnīcām var satikt vecus kungus, kas sildās saulītē un vienmēr ir gatavi papļāpāt ar tūristiem.
Kiprā kaķi parādījās 4.gadsimtā, un tos šeit ļoti mīl. Tolaik sala bija pilna ar indīgām čūskām, un pieņēma lēmumu iznīcināt tās, ievedot tūkstošiem kaķu. Dzīvniekus atveda ar kuģiem un izlaida pašā dienvidu pussalā, kas tagad saucas “Kapo Gata” (Kaķu plaukts). Par kaķiem bija atbildīgi mūki, un līdz šim brīdim dažas mūķenes rūpējas par kaķiem, kas dzīvo senos dārzos un klosteros.
Kiprā ir ļoti daudz saulainu dienu. Šeit ir maigas, mitras ziemas un karstas, sausas vasaras. Temperatūras starpība ziemā un vasarā ir neliela, pateicoties ūdenim, kas ieskauj salu. Vasaras sezona ilgst no marta līdz novembrim. Jūlijs un augusts ir viskarstākie mēneši, un temperatūra kāpj līdz pat 40 grādiem. Vidēja temperatūra vasaras sezonā ir 25–30°C. Vietējie iedzīvotāji saka, ka no martam līdz novembrim ir vasara, bet pārējā laikā – pavasaris. Pat tajā periodā, ko vietējie sauc par pavasari, var peldēties jūrā, jo ūdens temperatūra nenokrīt zem 18-19 grādiem.

Valdība: prezidentāla republika
Galvaspilsēta: Nikosija
Valūta: eiro (EUR)
Valsts valoda: grieķu (dienvidu daļā) un turku (ziemeļu daļā)
Reliģija: grieķu pareizticība un islāms
Laika josla: EET (UTC+2), vasarā (DST) EEST (UTC+3)
Interneta domēns: .cy
Tālsarunu kods: +357

Nacionālā virtuve: „Kleftiko” – krāsnī cepts jērs, „Sish Keb” – uz iesma un oglēm cepts marinēts jērs, „Mezedes” – čipsi, salāti un citas uzkodas, „Yalanci Dolma” – ar rīsiem, sīpoliem un tomātiem pasniegtas vīnogu lapas, „Musakka” – krāsnī cepta maltā gaļa, kartupeļi un baklažāni, „Sheftalia” – grilētas gaļas kotlete, „Gliko” – konservēti augļi sīrupā
Viesnīcu specifika: Viesnīcas Kiprā ir sadalītas piecās kategorijās: no vienas līdz piecām zvaigznēm, savukārt apartamenti klasificēti ar burtiem: A, B, C. Viesnīcām kūrortu centros, salīdzinot ar tādas pašas kategorijas viesnīcām, kas izvietotas tālāk no centra, parasti ir mazāka platība, mazāki baseini. Apkalpošana ir viens no svarīgākajiem viesnīcu kritērijiem. Lielāka daļa darbinieku ir no citām valstīm. Ļoti svarīgi atcerēties, ka ne visām viesnīcām, kas atrodas krastā, ir savas pludmales.
Noderīga informācija un padomi: Darba laiks. No oktobra līdz aprīlim veikali pilsētās ir atvērti plkst.8:00-18:00, no maija līdz septembrim – plkst.8:00-19:00. Pusdienu pārtraukums ir plkst.13:00-16:00. Veikali ir slēgti trešdienās, sestdienās (otrajā dienas pusē) un svētdienās.
Dzeramnauda: Ir pieņemts atstāt dzeramnaudu par nelieliem pakalpojumiem: istabas uzkopšanu, bagāžas aiznešanu, apkalpošanu pie galdiņa. Oficiantiem restorānos ieteicams atstāt 10 procentus no rēķina summas.
Transports: Autobusu tīkls Kiprā ir attīstīts samērā labi, un biļete maksā apmēram 1,5 eiro. Pilsētas robežās ir pieejami arī taksometra pakalpojumi. Taksometra tarifs atkarīgs no dienas laika un nedēļas dienas. Vidēja cena par vienu kilometru ir viens eiro. No Kipras ar prāmi var doties arī uz Ēģipti un Izraēlu. Pastāv iespēja īrēt automašīnu vai jahtu. Kiprā ir kreisās puses satiksme.
Ierobežojumi: Transportlīdzekļos ir aizliegts atrasties ar atvērtu alkohola pudeli.
Suvenīri: Commandaria – dzintara krāsas vīnu Kiprā ražo vairāk nekā 4000 gadu.
Interesanti zināt: Kipriešiem patīk izklaidēties. Pievienojieties un piedalieties ikgadējā karnevālā par godu Dionīsam - teātra dievam. Nobaudiet vīnu – vīna darīšanas tradīcijām Kiprā ir vairāk nekā 4000 gadu. Iepazīstiet Kipras lepnumu – Pafosas pilsētu, deviņus Bizantijas laika klosterus un baznīcas, kas ir iekļautas pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Obligāti jāapmeklē vēsturiskās vietas, piemēram, populārākās vietas: karaļu kapi, Solomonijas katakombas, Dionīsa mozaīka, Apustuļa Pāvela kolonna. Apmeklējiet Afrodītes akmeni („Petra Tou Romiou“), kas apzīmē vietu, kur dieviete ir iznākusi no ūdens. Noīrējiet jahtu, lai izbaudītu dabas skaistumu.

Agia Napa
Šis nelielais kūrorts valdzina ne tikai vēstures cienītājus, bet arī jauniešus. Centrā viens no iecienītākajiem laika pavadīšanas veidiem ir mūzika un dejas visas nakts garumā. Savukārt Agia Napa esošais klosteris piesaista viduslaiku pazinēju uzmanību. Šī Itālijas renesanses stila ēka izskatās kā bastions. Kiprieši ar prieku izrāda tūristiem Lara – vietu, kuras ainava atgādina Āfrikas savannu un kur retu sugu bruņurupuči – Carretta – dēj olas.

Nikosija
Nikosija (Lefkosia) guvusi savu nosaukumu pateicoties šīs saules pilsētas dibinātājam Ptolomeusam Ist. Lefkosam. Patlaban tā ir vienīgā galvaspilsēta, kas sadalīta divas daļās. Vecpilsētu, kas ir pilna ar arhitektūras pieminekļiem, aplenc augsta siena, ko uzcēla venēcieši 16.gadsimtā. Turklāt tā ir bagātīgi piepildīta ar dažnedažādām kafejnīcām, krogiem un restorāniem. Pastaigāties pa vecpilsētu ir gluži kā atgriezties pagātnē – šeit ir saglabājušas šauras ieliņas, senas ēkas, savukārt logi ir rotāti ar vietējo meistaru darbiem.

Pafosa
Pafosa ir ideāla vieta tiem, kas vēlas uzzināt vairāk par Kipras vēstures antīko periodu un grieķu mitoloģijas varoņiem. Tā ir pilsēta, kur leģenda par Afrodīti joprojām ir dzīva. Slavenie karaļu kapi – alās būvētie pazemes apbedījumi ar saviem dārziem un kolonnām – ir unikālākais arheoloģiskais atradums visā salā. Pafosas pilsētu skāra agrīna kristietība. Jau 46.gadā Sv.Pāvels tika līdz nāvei nosists ar pātagu par saviem centieniem izplatīt šeit kristietības idejas. Kolonna, kurai dots Sv.Pāvela vārds, kalpo par klusu liecību šiem notikumiem un apzīmē vietu, kur viņš nomira.
Šis notikums noteikti bija viens no iemesliem, kāpēc reģionā izplatījās kristietība. Kipra kļuva par pirmo valsti, ko vadīja kristieši. Kolosi pils, kas atrodas 14km attālumā no Limosalas, pa ceļam uz Pafosu, ir izcils 15.gs. arheoloģijas piemineklis. 13.gadsimtā Sv.Jāņa ordeņa bruņinieki uzcēla militāru štābu, kas saucas „Commandery“, un pārņēma kontroli pār vietējo vīna ražošanu un cukurbiešu plantācijām. Tieši tāpēc vīns, ko ražo no šī reģiona vīnogām, tiek saukts par „Commandaria“ – tas ir viens no slavenākiem vīnu nosaukumiem.

Kurium
Kurium ir viena no vissenākajām Kipras pilsētām, kas atrodas 19km attālumā no Limasolas uz stāvas klints, un no turienes paveras skats uz Vidusjūru. Romiešu laikos tā bija galvenā Kipras hercogiste. Šī vieta ir slavena ar savu seno mantojumu. Grieķu-Romiešu amfiteātris, kas uzcelts 2.gs. p.m.ē., arī mūsdienās priecē klausītājus ar lielisku akustiku teātra uzvedumu un mūzikas koncertu laikā. No 8. līdz 4.gs. p.m.ē. salā valdīja Apollona kults – par to mūsdienās atgādina Apollona tempļa paliekas. Eustolia māja ir tipisks romiešu villas paraugs – tas ir vesels vannasistabu un istabu komplekss, kas dekorēts ar smalkām mozaīkām. Šeit atrodas arī seno kristiešu laika bazilika.

Larnakas forts, Sv. Lazara baznīca, Stavrovouni klosteris
Larnakas forts ir interesants pilsētas arheoloģisks piemineklis, kas būvēts pēc angļu iekarotāju pasūtījumā 1625.gadā. Tas kalpoja arī kā cietums. Šeit var aplūkot arheoloģiskos atradumus, kas bija atrasti izrakumos Kitiona hercogistes teritorijā.
Sv.Lazara baznīca ir viens no Bizantijas laiku arheoloģiskiem pieminekļiem. Baznīca ir celta no akmens 9.gs., bet 17.gs. tā tika atjaunota. Šeit ir atrastas pirmā Kitiona bīskapa Lazara mirstīgas atliekas.
„Stavrovouni” – tulkojumā no grieķu valodas tas nozīmē „Krusta kalns”. Tas ir vecākais klosteris, ko 4.gs. dibināja Sv.Helēna, imperatora Konstantīna māte. Šeit glabājas Sv.Krusta relikvijas. Klosterī dzīvojošie mūki ir talantīgi svētbilžu gleznotāji, turklāt klosteri var apmeklēt tikai vīrieši.

Hala Sultan Tekkesi
1816.gadā celtā musulmaņu mošeja atrodas apmēram 4km attālumā no Larnakas. Tā ir slavena ar to, ka pagrabstāvā glabājas Muhameda radinieces Umm Haram mirstīgās atliekas. Viņa nomira 649.gadā arābu uzbrukuma laikā. Līdzās Mekai, Medinai un Al Aksa templim šī mošeja ir svarīga musulmaņu svētceļojumu vieta.

Lefkara
Ciems, kas atrodas 40km no Larnakas, valdzina tūristus ar savu vienkāršumu. Vietējie iedzīvotāji ir slaveni ar saviem sudraba izstrādājumiem un rokdarbiem „lefkaritika” (grieķu mežģīnes). Pat Leonardo da Vinči 1481.gadā atbrauca uz šejieni, lai iegādātos grieķu mežģines Milānas katedrāles altāra rotājumam.

 

 

Back to top